Zmiana czasu na zimowy 2015

Zmiana czasu na zimowy w 2015 roku przypada na 25 października.

Zmiana czasu na zimowy, a właściwie odwołanie czasu letniego, to proces mający zoptymalizować wykorzystywanie przez nas naturalnego światła dziennego. W przeciwieństwie do zmiany na czas letni, kiedy to przesuwamy zegary o godzinę do przodu, podczas zimowej zmiany czasu, zegarki zostają cofnięte z godziny trzeciej na drugą, co pozwala nam spać o godzinę dłużej.

Z tego powodu zimowa zmiana czasu cieszy się o wiele większą sympatią mieszkańców naszego kraju, choć i ona nie jest święta. Można bowiem dopatrzyć się tych samych wad, co w zmianie letniej.

Przede wszystkim są to problemy z nocną komunikacją oraz działaniem systemów informatycznych. To spore utrudnienie, które powoduje utratę niemałych kwot.

Co więcej sprawia ona również, że wielu pracowników, poprzez zakłócenie pracy ich biologicznego zegara, pracuje mniej efektywnie. Przez klika dni jesteśmy ospali i zdezorientowani, co stwarza również niebezpieczeństwo na drodze.

Poza tym okazuje się, że oszczędności energii elektrycznej (które są przecież jednym z głównych powodów wprowadzania zmiany czasu) są pozorne, o wiele mniejsze od oczekiwanych.
Co roku pojawiają się więc głosy sprzeciwu, mówiące, by ze zmiany czasu zrezygnować raz na zawsze. Decyzja nie została jednak ostatecznie podjęta. Póki co, wciąż cofamy swoje zegarki w okresie jesienno-zimowym.

Zmiana czasu na zimowy, podobnie jak w przypadku czasu letniego, jest zmienna i zależy od rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. W 2015 roku czas na zimowy zmienimy już 25 października.