Zmiana czasu na letni 2015

Zmiana czasu na letni 2015 wypada 29 marca.

Zmiana czasu na letni polega na przesunięciu wskazówek naszych zegarów o godzinę do przodu, co pomagać ma w bardziej optymalnym wykorzystaniu światła dziennego.
Czas letni nadal uznawany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie. W Polsce, po raz pierwszy wprowadzony został między I, a II wojną światową i do chwili obecnej jest praktycznie wykorzystywany.

Obecnie wprowadzanie czasu letniego odbywa się na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012. W 2015 roku, wprowadzenie czasu letniego przypadnie na dzień 29 marca, a więc na klika dni przed obchodami Święta Wielkiejnocy.

Gdy mówimy o zmianie czasu na letni, warto wspomnieć o jego zaletach i wadach. Do zalet należy niewątpliwie lepsze wykorzystywanie światła naturalnego, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii. Ma to również wpływ na bezpieczeństwo na drogach, ponieważ w godzinach największego ruchu światło jest naturalne, a więc bezpieczniejsze dla kierujących.

Jeśli zaś chodzi o wady to wielu ludzi odczuwa po zmianie czasu spory dyskomfort, który spowodowany jest krótszą ilością snu w pierwszej dobie oraz przestawianiem ich naturalnego, biologicznego zegara.
Co więcej zmiana czasu jest bardzo kosztowna i skomplikowana. Powoduje liczne problemy w kursowaniu nocnych pociągów oraz połączeń lotniczych. Problemem jest również funkcjonowanie systemów informatycznych. Z tego powodu, w dzień zmiany czasu, większość banków blokuje na noc dostęp do swoich usług. Jak więc widać, nie jest to zabieg bez wad.
Z tego powodu, rozwiązanie to ma tylu zwolenników co przeciwników.