Zaduszki 2015

Zaduszki w 2015 roku obchodzimy 2 listopada.

Zaduszki to święto mające swoje miejsce dzień po Dniu Wszystkich Świętych czyli 2 listopada. Jest to dzień modlitw za dusze zmarłych kiedy to wierni kościoła Katolickiego wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata.

Modlitwy kierowane są głównie w stronę zmarłych osób, których dusze mogą być w czyśćcu. Katolicy wierzą bowiem, że tylko modlitwa żyjących może pomóc dotrzeć zmarłemu do Nieba.
Obecnie Zaduszki nie są dniem wolnym od pracy tak jak inne święta dlatego też groby masowo odwiedzamy raczej w dzień Wszystkich Świętych.

Niemniej warto pamiętać o tym święcie ma ono bowiem bardzo długą i ciekawą tradycję. Jest ono bowiem odpowiednikiem pogańskiego święta Dziadów.
Jego obchody zapoczątkował już w 998 roku św. Odilon, opat z Cluny. Jak więc widać jest to święto o wielowiekowej tradycji, które powoli coraz bardziej odchodzi w zapomnienie na rzecz Dnia Wszystkich Zmarłych.
Zupełnie niesłusznie. Jest to bowiem niezwykle potrzebny dzień, który daje ukojenie wielu osobom, które straciły kogoś bliskiego.
Zaduszki to bowiem doskonała okazja do szczerej modlitwy za zmarłego, zadumy, refleksji oraz przywołania najpiękniejszych wspomnień.

Warto więc nie zapominać o niezwykle długiej i bogatej tradycji tego święta i starać się je kultywować by nie odeszły w zapomnienie.

O Zaduszkach swoim wiernym wciąż przypomina bardzo wielu duchownych, którzy również chcą ocalić ten dzień modlitw i zadumy od zapomnienia.
Warto zdać sobie sprawę z korzyści jakie daje chwila zadumy i wspominania zmarłych bliskich.

Najnowsze frazy:

  • czy dzien zaduszny jest wolny od pracy
  • zaduszki wolbecod peacy?
  • zaduszki wolne od pracy