Wigilia 2015

Wigilię w 2015 roku obchodzimy 24 grudnia.

Wigilia to jedno z najbardziej uwielbianych przez Polaków świąt. Dzień 24 grudnia rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia i jest to niezwykle podniosła i rodzinna chwila, uroczyście obchodzona w większości polskich domów.

Tradycyjnie Wigilia była dniem postnym. Cały dzień upływał rodzinom na licznych przygotowaniach do nadchodzących świąt, do których należało nie tylko przygotowanie potraw, ale również udekorowanie choinki.

Świętowanie rozpoczynało się wraz z pojawieniem się na nocnym niebie pierwszej gwiazdy. W tej materii niewiele się zmieniło.
Członkowie rodziny siadają wtedy do uroczystej kolacji, a na ich stole, według tradycji, powinno pojawić się dwanaście potraw oraz jeden dodatkowy, pusty talerz, dla zbłąkanego wędrowca.

Zanim jednak zacznie się posiłek członkowie rodziny dzielą się opłatkiem składając sobie nawzajem serdeczne życzenia. Choć Wigilia obchodzona jest w wielu chrześcijańskich krajach, opłatek jest tradycją, która praktykowana jest jedynie w Polsce.

Po skosztowaniu potraw (tradycja głosi, że ktoś, kto posmakuje każdej z potraw będzie miał zagwarantowane szczęście w przyszłym roku) następuje czas na wspólne śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie się prezentami.
W zależności od regionu naszego kraju, podarki dla najmłodszych przynosi Mikołaj, Gwiazdor lub Aniołek.

O północy, bardzo wiele polskich rodzin, bierze udział w nocnej mszy świętej zwaną „Pasterką”.
Wigilia to jedno z najbardziej klimatycznych świąt w naszym kraju. Tradycje i zwyczaje związane z tym świętem są żywe mimo upływu lat.

Najnowsze frazy:

  • Wigilha 2015 wolna
  • wigilia 2015 dzien wolny od pracy