Wielki Post 2015

Wielki Post w 2015 roku obchodzimy od 18 lutego przez 40 dni.

Wielki Post to czas poprzedzający Święta Wielkanocne, przygotowujący do pełnego i godnego ich przeżycia. W religii chrześcijańskiej jest to czas zadumy, pokuty, zmiany postępowania. Wierni podczas jego trwania starają się nie jeść potraw mięsnych, żyć skromnie oraz unikać udziału w hucznych zabawach i imprezach masowych.

Wielki Post trwa czterdzieści dni, co ma być upamiętnieniem 40 dni spędzonych przez Jezusa Chrystusa na pustyni. Jego początek jest ruchomy, zależny od tego, kiedy obchodzone są Święta Wielkanocne. W 2015 roku będzie to dzień 18 lutego.

Wielki Post rozpoczyna się od Środy Popielcowej czyli dnia, w którym wierni aktywnie uczestniczą w mszach świętych, podczas których ich głowy posypywane są popiołem. Jest to znak pokuty.

Czas Wielkiego Postu to doskonała okazja do refleksji nad sensem życia oraz naszym postępowaniem. Dla wielu osób jest to czas zadumy i pokuty, aktywnie uczestniczą oni wtedy w życiu Kościoła Katolickiego oraz przystępują do sakramentów.
Sam wygląd kościoła również się zmienia. Z ołtarzów znikają kwiaty, wystrój staje się skromniejszy. Obowiązującym kolorem szat liturgicznych jest fiolet. Wszystko to wpływa na nastrój zachęcający do pokuty oraz pozbycia się zbytku i przepychu.

Ten długi, cichy okres pozwala na pełne przygotowanie się do Świąt Wielkiejnocy. Choć prawo kościelne staje się coraz mniej restrykcyjne wielu ludzi wciąż w czasie Wielkiego Postu nie jada posiłków mięsnych oraz wystrzega się udziału w zabawach, imprezach i rozrywkach masowych.

Najnowsze frazy:

  • post 2015
  • kiedy post 2015
  • kalendarz wielki post
  • od kiedy post 2015
  • wielki post 2015 kiedy