Wielkanoc 2015

Wielkanoc w 2015 roku obchodzimy 5 kwietnia.

Święta Wielkanocne to najważniejsze i najstarsze święta w tradycji chrześcijańskiej. Upamiętniają one zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a więc jedną z podstaw tej religii.
Święta Wielkanocne są świętami ruchomymi, obchodzącymi zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. W 2015 roku, przypadają na dzień 5 kwietnia.

Święta Wielkanocne to szereg tradycji oraz uroczystych obchodów, które mimo upływu lat są żywe i pielęgnowane.
Przygotowania do tych świąt rozpoczynają się już na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną. Czas ten nosi nazwę Wielkiego Tygodnia. Jest to czas intensywnych przygotowań i zadumy. Rozpoczyna się Niedzielą Palmową, kiedy to wierni święcą wykonane przez siebie z ziół i kwiatów palemki. Ich zatknięcie za ramę obrazu przynosić ma domowi spokój i dostatek. Wielki Tydzień wieńczy tzw. Triduum Paschalne.

W Wielką Sobotę wszyscy wierni święcą pokarmy, które zostaną zjedzone podczas uroczystego wielkanocnego śniadania, które jest niezwykle ważnym elementem tych wiosennych świąt.

Niedziela to czas radości, uczestnictwa w mszy świętej, obfitego śniadania oraz spotkań z bliskimi. Do najmłodszych członków rodziny bardzo często przychodzi „Zajączek”, który ofiaruje im słodkości i drobne podarunki.

W Wielkanocny Poniedziałek, który nie bez powodu nazywany jest Lanym Poniedziałkiem młodzi ludzie z całego kraju oblewają się wodą, by zapewnić sobie szczęście i powodzenie.
Tradycja ta, oprócz zdobienia jajek, jest jedną z najbardziej charakterystycznych dla świąt Wielkiej Nocy.