Urlop wypoczynkowy 2015

W naszym kraju nie tylko rozmaite święta są dniami wolnymi od pracy. Każdemu pracownikowi, który zatrudniony jest na umowę o pracę, należny jest bowiem urlop wypoczynkowy, który jest świetną okazją na wypoczynek oraz odstresowanie się po trudach pracy.

W zależności od stażu pracy pracownika, przysługuje mu urlop wypoczynkowy w różnym wymiarze dni. I tak dla osoby, której staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, urlop przysługujący to minimum 20 dni. Powyżej dziesięciu lat stażu pracy, pracownik otrzymuje urlop w wysokości nie mniejszej niż 26 dni.

Urlop wypoczynkowy jest urlopem płatnym. Podczas jego trwania pracownik otrzymywać powinien wynagrodzenie w takiej samej wysokości, jak gdyby pracował.
Urlop ten przysługuje corocznie i jest urlopem nieprzerwanym. Oznacza to, że pracownik ma prawo wykorzystać cały urlop jednorazowo, lub podzielić go na części, z której jedna nie będzie krótsza niż 14 dni. Pracodawca ma prawo ściągnąć pracownika z urlopu, jedynie w poważnej kryzysowej sytuacji.
Co równie ważne, podczas trwania urlopu nie można wypowiedzieć umowy o pracę.

Urlop wypoczynkowy ma na celu zapewnienie pracownikowi niezbędnej dla zachowania jego zdrowia i komfortu, przerwy w pracy, która pozwoli mu wypocząć i zregenerować siły. Jest to niezbywalne prawo pracownika, z którego nie należy rezygnować.
Znając swoje prawa, możemy skutecznie domagać się ich przestrzegania. W przypadku naruszenia naszego prawa do urlopu wypoczynkowego, możemy bowiem złożyć wniosek przeciwko pracodawcy do Sądu Pracy.

Najnowsze frazy:

  • urlop wypoczynkowy a święta