Sylwester 2015

Sylwester w 2015 roku obchodzimy 31 grudnia.

Sylwester jest tradycyjnie obchodzony w wigilię Nowego Roku, czyli dzień poprzedzający święto ustawowo wolne od pracy. Sam sylwester, choć nosi znamiona święta, świętem nie jest. To obyczaj, którego rodowód sięga najprawdopodobniej pierwszego millenium.

W 2015 roku sylwester będzie obchodzony w czwartek 31 grudnia.

Tradycje sylwestrowe
Samo istnienie sylwestra jako obyczaju jest ściśle związane z obchodami Nowego Roku. Już od starożytności świętowano przełomy kolejnych lat. Na przestrzeni wieków obowiązywały nas różne kalendarze, różne były też daty graniczne.
Przykładowo starożytni Rzymianie (jeszcze przed Cezarem) nowy rok obchodzili 1 marca. Dopiero Juliusz Cezar zmienił tę datę na 1 stycznia.
Z kolei w starożytnym Egipcie za datę przełomową uważano koniec września, bo wtedy wylewał Nil – tamtejsza życiodajna rzeka.

Tradycja chrześcijańska łączy sylwestra z papieżem Sylwestrem I, świętym kościoła katolickiego, który zmarł 31 grudnia 335 roku. Uważa się też, że pierwszą noc sylwestrową obchodzono w 999 roku, obawiając się nowego millenium, które w przekonaniu ówcześnie żyjących mogło zwiastować koniec świata. Gdy koniec świata nie nastąpił, o czym przekonano się wraz z upływem nocy, zaczęto hucznie świętować. Już1 stycznia papież Sylwester II miał w związku z tym wygłosić błogosławieństwo „urbi et orbi”. Tradycja ta przetrwała w kościele aż do dzisiaj.

Huczne i masowe obchodzenie sylwestra jest jednak stosunkowo młodą tradycją wywodzącą się z przełomu XIX i XX wieku. Początkowo noc sylwestrową świętowali jedynie ludzie bogaci, z czasem zwyczaj rozprzestrzenił się również na warstwy uboższe.

Najnowsze frazy:

  • sylwester święto
  • czy sylwester to święto
  • OD KIEDY ADWENT OD PONIEDZIAŁKU CZY NIEDZIELI
  • sylwester to swieto?