Święto Pracy 2015

Święto Pracy w 2015 roku obchodzimy 1 maja.

Święto Pracy, nazywane też Dniem Pracy i Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy, obchodzone jest każdego roku 1 maja. To święto państwowe i jednocześnie dzień ustawowo wolny od pracy.

Status święta państwowego nadano mu w Polsce dopiero w 1950 roku, dołączając w ten sposób do grona państw, które ten dzień uznają za szczególny.
1 maja ma upamiętniać tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w 1886 roku w Chicago, podczas jednego ze strajków

W 2015 roku 1 maja wypada w piątek.

Pamiątka chicagowskiego strajku
Wydarzenia, które skłoniły II Międzynarodówkę do ogłoszenia 1 maja międzynarodowym dniem pracy miały bardzo tragiczny przebieg i nie mniej tragiczny finisz. Amerykańscy robotnicy zorganizowali strajk w ramach walki o ośmiogodzinny dzień pracy. Atmosfera strajku była bardzo gorąca, w czasie wybuchu, do którego doszło w trakcie strajku, zginął policjant, o jego zabicie oskarżono aż osiem osób, z których wszyscy stanęli przed sądem, a 7 skazano na karę śmierci. Uważa się, że ładunek wybuchowy, który spowodował te tragiczne w skutkach następstwa, podłożył najprawdopodobniej rządowy (policyjny) prowokator.

Święto Pracy w Polsce
Na terenie Polski Święto Pracy obchodzono już w roku jego ustanowienia (1890) przez Międzynarodówkę. W czasach zaborów organizowano w tym dniu masowe demonstracje, które były zwalczane przez władze zaborcze, z użyciem siły i rozlewem krwi. W okresie międzywojennym, już po odzyskaniu niepodległości, obchody święta nie miały jeszcze państwowego charakteru. Dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej komunistyczne władze Polski wprowadziły 1 Maja do kalendarza świąt.