Prima aprilis 2015

Prima aprilis w 2015 roku obchodzimy 1 kwietnia.

W 2015 roku prima aprilis obchodzimy w środę – w tym dniu przypada pierwszy dzień kwietnia. Nazwa tego nietypowego święta (a właściwie obyczaju) wywodzi się z łaciny i w dosłownym tłumaczeniu oznacza, nomen omen, pierwszy kwietnia – nazwa święta wskazuje więc bezpośrednio dzień, w którym je obchodzimy.

W wielu krajach na całym świecie w tym właśnie dniu ludzie prześcigają się w robieniu sobie żartów, psikusów, wprowadzaniu w błąd otoczenia. Do zabawy chętnie dołączają media publikujące w tym dniu żartobliwe i / lub nieprawdziwe informacje, skwapliwie dementowane tuż po prima aprilis.

Skąd pochodzi to święto?
Geneza prima aprilis nie pewna. Dzień ten, jako dzień żartów, zaczęto obchodzić już na przełomie średniowiecza i renesansu, ale uważa się, że zwyczaj ten wywodzi się jeszcze ze starożytności i najprawdopodobniej nawiązuje do rzymskiego święta Cerialii, w którego czasie oddawano cześć bogini urodzaju – Ceres. Jeśli tak jest, to zwyczaj może mieć jeszcze starsze korzenie. Ceres jest rzymskim odpowiednikiem starogreckiej bogini Demeter.

Druga teoria głosi, że prima aprilis ma swoje źródła w starożytnych Veneraliach – święcie Fortuny, bogini szczęścia. Obchodzono je właśnie 1 kwietnia, często łącząc z obchodami Cerialiów.

W erze nowożytnej prima aprilis najprawdopodobniej zaczęło robić karierę dopiero około XVI wieku. Początkowo we Francji, później na terenie całej Europy.

Święto ma bez wątpienia pogańskie korzenie, ale chrześcijaństwo oswoiło je i zaadaptowało do swoich tradycji, łącząc je z postacią Judasza Iskarioty.

Najnowsze frazy:

  • prima aprilis wolny od pracy
  • skąd pochodzi nazwa prima aprilis