Popielec 2015

Popielec w 2015 roku obchodzimy 18 lutego.

Popielec, czyli Środa Popielcowa przypada w 2015 roku na dzień 18 lutego. To jedno ze świąt ruchomych poprzedzających Wielkanoc, której termin wyznaczono na pierwszą niedzielę następującą po pierwszej wiosennej pełni. Zasadę tę zaczerpnięto jeszcze z kalendarza hebrajskiego (po przełożeniu na kalendarz juliański). Środę Popielcową obchodzimy dokładnie na 46 dni przed Świętami Wielkanocnymi.

Popielec nie jest świętem państwowym, ale w kalendarzu świąt kościelnych zajmuje szczególne miejsce. To dzień inaugurujący okres Wielkiego Postu, przygotowującego wiernych do obchodów Dnia Zmartwychwstania Pańskiego.
Post poprzedzający Wielkanoc wprowadzono w kościele katolickim w VII wieku, zwyczaj celebrowania Środy Popielcowej wprowadził papież Urban II w XI wieku. To od tamtej pory kapłani posypują głowy wiernych popiołem.

Popiół uosabia przesłanie Ewangelii „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” i ma skłaniać do wyciszenia się, odbycia pokuty, żałowania za grzechy, powrotu na łono Kościoła (nawrócenia się).

W czasie Środy Popielcowej Kościół katolicki nakłada na wiernych pewne obowiązki formalne. Są one uzależnione od wieku. I tak, z wyjątkiem dzieci i młodzieży do 14 roku życia, wszyscy wierni powinni powstrzymać się od jedzenia mięsa – jest to tak zwany obowiązek wstrzemięźliwości, a osoby dorosłe (18 – 60 rok życia) powinny w ciągu tego dnia ściśle pościć. Ścisły post oznacza, konieczność ograniczenia liczby posiłków w ciągu dnia – w praktyce możliwość zjedzenia jednego sytego posiłku i dwóch posiłków niepełnych.

Wymienione wyżej zasady dotyczące postu, powinny być przestrzegane przez wiernych również w Wielki Piątek.

Najnowsze frazy:

  • dzien poprzedzajacy popielec
  • POPIELEC 2015
  • popielec w 2017
  • czy w popielec się chodzi do pracy
  • dzien 2015-popielec