Poniedziałek Wielkanocny 2015

Poniedziałek Wielkanocny w 2015 roku obchodzimy 6 kwietnia.

W 2015 roku Święta Wielkanocne obchodzić będziemy 5 i 6 kwietnia. Na 6 kwietnia przypada Poniedziałek Wielkanocny.

Wielkanoc to święto dwudniowe. Rozpoczyna je Niedziela Wielkanocna (Wielka Niedziela), dzień uznawany przez kościół za dzień zmartwychwstania Chrystusa. Poniedziałek Wielkanocny obchodzony jest jako drugi dzień tzw. oktawy wielkanocnej. W tym czasie msze odprawiane są zgodnie z porządkiem ustalonym dla mszy niedzielnych, jednak w przeciwieństwie do Wielkiej Niedzieli (1 dnia Świąt) kościół nie zobowiązuje wiernych do aktywnego uczestniczenia w poniedziałkowych mszach świętych.

W Polsce Poniedziałek Wielkanocny tradycyjnie nazywany jest też Lanym Poniedziałkiem, co ma silne zakorzenienie w tradycji. Z dawien dawna dzień ten traktowano szczególnie na terenie całego kraju, forma obchodów różniła się znacząco w poszczególnych regionach.

Uważa się, że tradycje związane z Lanym Poniedziałkiem wywodzą się jeszcze z czasów pogańskich i mają uosabiać wiosenne budzenie się do życia całej przyrody.

Polewanie się wodą, jakkolwiek najbardziej znane i rozpowszechnione, nie jest jedynym zwyczajem związanym z Wielkanocnym Poniedziałkiem. W niektórych regionach kraju, w tym dniu księża obchodzili parafie, skrapiając domostwa i / lub pola święconą wodą, w południowej Polsce, z kolei, płatano sobie sąsiedzkie figle (chowano narzędzia, zamieniano bramy prowadzące na teren posesji).

Od figli i polewania wodą można się było wykupić jajami (przygotowywanymi na Wielkanoc w imponujących ilościach) bądź też innymi świątecznymi smakołykami.