Ostatki 2015

Ostatki w 2015 roku obchodzimy od 12 do 17 lutego.

Ostatki to końcowy okres karnawału, przypadający pomiędzy Tłustym czwartkiem, a Środą Popielcową. Okres ostatków to czas najbardziej hucznego celebrowania karnawału, gdy organizowane są liczne bale i inne uroczystości, związane z karnawałową zabawą. Z uwagi na ruchomy charakter Środy Popielcowej, ostatki przypadają w różnych okresach. W 2015 r. będzie to ciąg dni od 12 do 17 lutego włącznie.

Od pączka do popiołu

Formalnym początkiem ostatków jest Tłusty Czwartek, czyli ostatni czwartek przed Środą Popielcową. W tłusty czwartek przyjętym zwyczajem jest objadanie się smakołykami, ze szczególnym uwzględnieniem pączków i faworków (nazywanych gdzieniegdzie chruścikami). W tym dniu często organizowane są rywalizacje między ludźmi o to, kto zje największą ilość pączków w określonym czasie. Ostatki, a tym samym także i karnawał, kończą się wraz z rozpoczęciem Środy Popielcowej, stanowiącej pierwszy dzień chrześcijańskiego Wielkiego Postu.

Trochę tłustoczwartkowej historii
Obchody Tłustego Czwartku swoje źródło mają w czasach starożytnego Rzymu. Wtedy to świętowano tzw. tłusty dzień, będący formą podkreślenia końca zimy i nadejścia wiosny. Świętowania przyjmowało charakter uczty składającej się z tłustych dań i wina, a także ówczesnych pączków, będących zbożowymi wypiekami nadziewanymi słoniną. Obchody te były pierwowzorem dzisiejszego tłustego czwartku i ostatków,

Ostatkowe zabawy

Szczególny wymiar ostatki przybierają w brazylijskim Rio de Janeiro, gdzie na ulicach przez pięć dni i nocy trwa nieustanna zabawa karnawałowa, połączona ze słynnymi prezentacjami umiejętności szkół samby, prezentowanymi na odświętnie przystrojonych, wielobarwnych platformach przejeżdżających przez miasto. Obchody te, przyjmujące formę święta tańca i zabawy, stanowią jeden z symboli Rio de Janeiro, z którego słynie ono na całym świecie. W Polsce ostatki są czasem licznych bali i zabaw, organizowanych w niezwykle hucznej oprawie.

Najnowsze frazy:

  • Ostatki 2015
  • ostatki
  • którego są ostatki
  • ostatki czy sa dniem wolnym od pracy
  • ostatki wolne ?
  • ostatki wolne od pracy