Nowy Rok 2015

Nowy Rok w 2015 roku wypada 1 stycznia.

Nowy Rok to mający charakter święta pierwszy dzień każdego roku, przypadający na 1 stycznia. Data ta pochodzi z kalendarza gregoriańskiego, stanowiącego oficjalnie przyjęty na świecie system datowania. W kulturach w dalszym ciągu posługujących się kalendarzem juliańskim (co ma miejsce przede wszystkich w kręgu religii prawosławnej) data pierwszego dnia roku wypada 14 stycznia (wg kalendarza gregoriańskiego).

Przed Nowym Rokiem Sylwester

Tradycyjnym obyczajem, obecnym praktycznie na całym świecie, jest huczne oczekiwanie na przyjście nowego roku, nazywane Sylwestrem, od imienia świętego jaki jest wspominany w religiach chrześcijańskich w ostatni dzień roku, przypadający 31 grudnia. Sylwester obchodzony jest najczęściej w postaci hucznego balu lub publicznego koncertu organizowanego w centrach miast. Wraz ze zbliżaniem się północy, stanowiącej symboliczną granicę między starym a nowym rokiem, odliczane są ostatnie sekundy do wybicia tej godziny, po czym otwierana jest butelka szampana i składane są wzajemne życzenia „Szczęśliwego Nowego Roku”. Innym akcentem podkreślającym wybicie północy i początek Nowego Roku są fajerwerki (sztuczne ognie) wypuszczane indywidualnie lub w formie profesjonalnie zorganizowanych pokazów. Po złożeniu życzeń i końcu puszczania fajerwerków zabawa sylwestrowa jest kontynuowana, trwając często aż do białego rana.

Nowy Rok w Polsce i na świecie

W Polsce Nowy Rok jest oficjalnym świętem i jednocześnie dniem wolnym od pracy. Podobnie jest także w innych krajach kultury zachodniej. Z kolei w krajach azjatyckich Nowy Rok obchodzony jest różnie, w zależnie od kręgu kulturowego i religijnego. Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym, przypadającym pomiędzy styczniem a lutym. W kulturze hinduskiej Nowy Rok wypada 26 października, natomiast w kulturze perskiej obchodzony jest w okresie równonocy wiosennej. Niemniej dominującym na świecie obyczajem jest witanie Nowego Roku zgodnie ze wskazaniem kalendarza gregoriańskiego.

Najnowsze frazy:

  • Róża imieniny
  • hinduski nowy rok 2015