Mikołajki 2015

Mikołajki w 2015 roku obchodzimy 6 grudnia.

Mikołajki to obchodzone corocznie 6 grudnia, w imieniny Mikołaja, święto ku czci świętego Mikołaja. Dawniej był to dzień wolny od pracy i oficjalne święto w kościele katolickim (Mikołajki straciły ten charakter w 1969 r.). Zgodnie z tradycją, tego dnia dzieci otrzymują drobne prezenty przynoszone przez św. Mikołaja. Tradycja ta powstała już w średniowieczu i jest kultywowana do dnia dzisiejszego.
Obecnie, wobec ograniczenia jego roli w religii katolickiej, święto to ma wymiar przede wszystkim komercyjny. Również postać św. Mikołaja – biskupa Miry, żyjącego na przełomie III i IV wieku naszej ery – została skomercjalizowana, tracąc swój religijny charakter i zyskując znane obecnie, charakterystycznie bajkowe wyobrażenie, jako tęgiego człowieka z siwą brodą i czerwonym ubraniem, który w dzień swoich imienin, a także w święta Bożego Narodzenia, przynosi prezenty do domów na całym świecie.

Kim był św. Mikołaj

Żyjący w okresie pierwszych wieków chrześcijaństwa św. Mikołaj z Miry był chrześcijańskim biskupem, który zyskał szeroką sławę dzięki swojej pomocy ludziom ubogim, pokrzywdzonym i znajdującym się w potrzebie. Przez całe średniowiecze był jednym z najbardziej czczonych świętych chrześcijaństwa. Wskutek tego, był patronem wielu tysięcy parafii, często umieszczanym w ikonografii wnętrz świątynnych. W tym czasie był również uważany za patrona dzieci.

Jak obchodzimy Mikołajki?

Zgodnie z polską tradycją, w dzień Mikołajek sam święty Mikołaj przynosi dla dzieci prezenty, zostawiając je w nocy pod poduszką, w bucie lub, w specjalnie na tą okazje przygotowanej, dużej skarpecie. Zwyczaj ten powstał, jako nawiązanie do postawy biskupa, który dzielił się swoim majątkiem z bliźnimi (szczególnie tymi biednymi i potrzebującymi). Obdarowywanie upominkami w czasie Mikołajek jest obecne także w innych kulturach europejskich, między innymi w czeskiej, niderlandzkiej, belgijskiej, a także w części krajów niemieckojęzycznych. Zwyczaj przekazywania prezentów w tym dniu, jest często utrzymywany w szkołach, w których, w ramach poszczególnych klas, uczniowie przygotowują je sobie wzajemnie.

Najnowsze frazy:

  • czy mikolajki sa wolne od pracy
  • czy w mikołajki idziemy do pracy
  • mikolajki dzien wolny od pracy
  • mikolajki to dzien od pracy ?