Lany Poniedziałek 2015

Lany Poniedziałek w 2015 roku obchodzimy 6 kwietnia.

Lany Poniedziałek, to wywodzące się z tradycji polskie określenie Poniedziałku Wielkanocnego, czyli drugiego dnia święta Wielkanocnego. W części krajów kultury chrześcijańskiej (m.in. w Polsce) jest to święto oficjalne, a w związku z tym wolne od pracy. W polskiej tradycji nieodzownym elementem Poniedziałku Wielkanocnego jest obrzęd oblewania się wodą, zwany śmigusem-dyngusem. Jest to święto ruchome, które w 2015 r. przypadnie na 6 kwietnia.

Geneza Lanego Poniedziałku

Lany Poniedziałek jest kontynuacją celebracji święta Wielkanocnego – najważniejszego ze świąt katolickich, obchodzonego na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Obecna w Polsce tradycja śmigusa-dyngusa wywodzi się wprost z obyczajów pogańskich, gdzie symbolicznie utożsamiano wodę z budzącą się do życia przyrodą i zdolnością ziemi do rodzenia plonów. Obrzęd w głównej mierze polega na polewaniu wodą innych osób, wykonywanym w formie żartu. Towarzyszą temu jednak także i inne zwyczaje. W południowej części polski zachował się obyczaj polewania wodą pól, w celu zapewnienia sobie urodzaju. Znane są także takie zwyczaje jak chodzenie po domach z „kurkiem po dyngusie” (żywym kogutem stanowiącym symbol urodzaju, a w późniejszych czasach z jego figurką).

Lany Poniedziałek w innych krajach

Zwyczaj oblewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny, znany jest także w innych krajach, m.in. w: Czechach, Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. Wraz z polską emigracją Lany Poniedziałek dotarł także do Stanów Zjednoczonych, gdzie w środowiskach polonijnych jest mocno kultywowany, a także propagowany wśród społeczności lokalnej.

Kontrowersje

Żartobliwy ze swej definicji charakter śmigusa-dyngusa przyjmuje nieraz formę chuligańskich wybryków, mogących stanowić nawet zagrożenie dla zdrowia. Corocznie w Lany Poniedziałek Policja zatrzymuje wielu ludzi, którzy oblali inne osoby znaczną ilością wody wbrew ich woli. W związku z tym przesadne kultywowanie śmigusa-dyngusa często jest traktowane jako naruszenie spokoju i nietykalności osobistej.

Najnowsze frazy:

  • lany poniedzialek 2015
  • lany poniedziałek 2015
  • ?any Wlk
  • dzien po lanym poniedzialku jest wolny od pracy?
  • kiedy jest oblewany poniedzialek
  • lany poniedzialek czy wolny w czechach
  • lany poniedziałek data 2015
  • wielki poniedziałek 2015
  • wielki poniedziałek traktowany jest jako święto w dni oracy