Karnawał 2015

Karnawał w 2015 roku obchodzimy pomiędzy 6 stycznia a 18 lutego.

Karnawałem nazywany jest okres w roku, zawierający się pomiędzy przypadającym na 6 stycznia katolickim świętem Objawienia Pańskiego (potocznie nazywanym świętem Trzech Króli), wieńczącym okres świąt Bożego Narodzenia, a Środą Popielcową, stanowiącą pierwszy dzień Wielkiego Postu, poprzedzającego święta Wielkanocne. Jako, że dniem zamykającym karnawał jest święto ruchome, jego długość nie jest stała. W 2015 roku karnawał potrwa 43 dni i zakończy się 18 lutego. W okresie karnawału organizuje się huczne zazwyczaj uroczystości, takie jak bale, pochody, koncerty etc. W zależności od kraju obchody karnawału posiadają swoją własną charakterystyką, której wspólnym mianownikiem jest wspólna zabawa uczestniczących w nim ludzi.

Geneza karnawału

Karnawał, podobnie jak wiele innych świąt i zwyczajów, ma swoją genezę w czasach starożytnych. W okresie Cesarstwa Rzymskiego, o tej porze roku obchodzono uroczystości poświęcone bogom płodności i dostatku. Jednym z elementów ówczesnej celebry były tańce i procesje, organizowane ku czci bóstw. Element ten przetrwał do czasów dzisiejszych, co jest szczególnie wyraźnie widoczne na przykładzie obchodów karnawału w Brazylii.

Karnawał na świecie

To właśnie karnawał w wersji brazylijskiej jest najbardziej znanym przykładem celebrowania tego okresu. Słynny karnawał w Rio de Janeiro, relacjonowany na cały świat, trwa w czasie ostatków (końcowego okresu karnawału) przez pięć dni i pięć nocy bez przerwy, podczas których odbywają się pokazy szkół samby, prezentowane na barwnie przystrojonych ruchomych platformach przejeżdżających przez miasto. Inne słynne obchody karnawałowe odbywają się m.in. w: Londynie, Wenecji, czy też w niemieckim landzie Nadrenia-Westfalia.

Karnawał w Polsce

W Polsce karnawał nazywany jest zamiennie mianem „zapustów”. Podobnie jak w innych krajach, karnawał jest okresem wzmożonej organizacji balów i innych radosnych uroczystości. Niezwykle barwny przebieg mają zapusty na Kaszubach, gdzie karnawałowe zabawy przybierają niespotykane gdzie indziej formy, pochodzące wprost z tradycji. Najhuczniej obchodzoną częścią karnawału są Ostatki, przypadające pomiędzy Tłustym Czwartkiem (ostatnim czwartkiem karnawału, w czasie którego zwyczajowo dopuszczalne jest nieskrępowane objadanie się, w szczególności pączkami), a Środą Popielcową, stanowiącą początek Wielkiego Postu.

Najnowsze frazy:

  • karnawal w holandi dni wolne
  • karnawał 2015
  • początek karnawału