Halloween 2015

Halloween w 2015 roku obchodzimy 31 października.

Halloween to obrzęd obchodzony w krajach kultury anglosaskiej (głównie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie), związany bezpośrednio ze Świętem Zmarłych i obchodzony corocznie w jego przeddzień, w dniu 31 października. Jego najbardziej rozpowszechnionym symbolem jest lampion w formie wydrążonej dyni, z otworami wyciętymi na kształt części twarzy i zapaloną świecą wstawioną do jej wnętrza.

Geneza święta

W powszechnej świadomości Halloween ma charakter popkulturowy i komercyjny, jego geneza ma jednak swoje podłoże w tradycyjnych wierzeniach ludów brytyjskich. Zgodnie z nimi w dniu święta zmarli pojawiali się między żywymi, którzy zapraszali do siebie dobre duchy i starali się odstraszyć te złe. Najprawdopodobniej to właśnie z chęci odstraszania duchów wziął się zwyczaj przebierania w kostiumy mające wywołać strach u innych.

Przebieg Halloween

Współcześnie przebrania w dniu Halloween wykorzystywane są przez dzieci, które ucharakteryzowane na różnego rodzaju postacie w stylu horroru (np. duchy, kościotrupy, diabły etc.) chodzą po domach z hasłem „trick or treat?” (po polsku: „cukierek albo psikus”), zbierając słodycze lub sprawiając psikusy osobom odmawiającym udzielenia słodkiego poczęstunku. W ramach obchodów Halloween popularne jest także specjalne przystrajanie domów (w estetyce grozy i spirytualności), a także organizowanie balów przebierańców.

Halloween na gruncie polskim

Wraz z postępującą globalizacją święto Halloween dotarło także do Polski, gdzie przejawia się głównie w formie zabawy „cukierek albo psikus”, a także poprzez organizowanie balów przebierańców. Celebrowanie święta spotyka się jednak z mocną krytyką kościoła katolickiego, który podkreśla pogański charakter Halloween, a także wskazuje na konkurencyjność jaką stanowi ono wobec katolickiego Święta Zmarłych.