Dzień św. Patryka 2015

Dzień św. Patryka w 2015 roku wypada 17 marca.

Święty Patryk jest patronem Irlandii w związku z czym 17 marca obchodzony jest Dzień świętego Patryka. Jest to święto zarówno narodowe jak i religijne. Do charakterystycznych zwyczajów tego święta należy ubieranie się w ubrania o kolorze zielonym jak również picie irlandzkiej whiskey. W Irlandii, Irlandii Północnej, Labradorze, Nowej Fundlandii a także na Montserrat jest to dzień wolny od pracy.

Symbolem Irlandii jak i świętego Patryka jest koniczyna, dlatego ludzie ubierają się w zielone ubrania, które symbolizują także krajobraz wyspy. Z okazji Dania Świętego Patryka urządzane są uliczne pochody oraz różnego rodzaju festyny.
Tradycje oraz symbole związane są z osobą patrona Irlandii. Shamrock, czyli trójlistna koniczyna wg legendy posłużyła mu do wyjaśnienia Trzech Osób Boskich, które są jednocześnie jedną osobą. W tym dniu tradycyjnie pije się whiskey, którą nazywa się „dzbanem Patryka. To również nawiązuje do legendy w której święty Patryk straszył karczmarkę, że jeżeli nie będzie mu nalewała pełnej szklanki alkoholu w karczmie pojawią się potwory.

Również data Dnia Świętego Patryka nie jest przypadkowa. Właśnie 17 marca zmarł patron Irlandii.
Dzień Świętego Patryka nie jest obchodzony tylko w Irlandii. Innymi krajami, które w tym dniu świętują to Polska lub Stany Zjednoczone. W tych krajach święto to objawia się głównie przez podawanie piwa o barwie zielonej. O dziwo ta tradycja nie pochodzi z Irlandii. Zapoczątkowali ją irlandzcy koloniści, którzy przybyli do USA. Święto to dostarcza bardzo dużo radości i zabawy.

Najnowsze frazy:

  • czy święto trzech króli jest dniem wolnym od pracy w irlandii
  • dzień św patryka 2015
  • praca dzien sw patryka
  • swieta w irlandii 2015
  • święto Patryka