Dzień Kobiet 2015

Dzień Kobiet w 2015 roku przypada 8 marca.

Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca każdego roku, a święto to pierwotnie zostało ustanowione na cześć pamięci ofiar walki o prawa kobiet na całym świecie.

Już w starożytnym Rzymie obchodzono święto podobne do dnia kobiet, nazywano je Matronaliami, które wypadało w pierwszym tygodniu marca. W tym dniu mężowe dawali różnego typu podarki swoim partnerkom. Początki Dnia Kobiet, jakie znamy dziś, wywodzą się z ruchów robotniczych Europy oraz Ameryki. Pierwsze obchody Dnia Kobiet zostały zorganizowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki 28 lutego 1909 roku. Już w 1910 roku w Kopenhadze ustanowiono obchodzenie Dnia Kobiet na całym świecie.
Podczas obchodów tego święta domagano się praw wyborczych dla kobiet, możliwości obejmowania stanowisk publicznych oraz zaprzestania dyskryminacji kobiet w pracy.

Dzień Kobiet obchodzono na szeroką skalę w Polskiej Republice Ludowej, wręczano wtedy goździki oraz prezentowano kobiety pracujące na różnych stanowiskach, w wielu różnych sektorach. W czasach PRL Panie mogły liczyć na prezenty składające się z towarów deficytowych takich jak: mydło, rajstopy i ręczniki.

Obecnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w wielu krajach, na przykład Polsce, Chinach czy Rosji. Mężczyźni w tych krajach obdarowują znajome kobiety kwiatami lub drobnymi prezentami. We Włoszech mężczyźni wręczają kobietom gałązki Akacji srebrzystej.

Współcześnie w wielu krajach, 8 marca organizowane są różnego rodzaju akcje i happeningi mające na celu propagowanie równego traktowania kobiet, organizacją tego typu akcji zajmują się najczęściej ruchy feministyczne.

Najnowsze frazy:

  • czy 8 marca jest dzien wolnym
  • czy 8 marca jest wolny dzien
  • jak dlugi jest obecnie dzien