Barbórka 2015

Barbórkę w 2015 roku obchodzimy 4 grudnia.

Polskie święta są niezwykle radosne i ciekawe. Jednym ze świąt, o których warto wspomnieć jest Barbórka.
Jest to tradycyjne święto górników obchodzone czwartego grudnia, w dniu świętej Barbary, która jest patronką ciężkiej i trudnej pracy.

Tradycyjnie Barbórka rozpoczyna się uroczystą mszą świętą, po której orkiestra organizuje uroczysty przemarsz pod domami górników oraz dyrekcji kopalni.
Obchodom tego święta towarzyszą liczne akademie, spotkania, występy artystyczne oraz koncerty.

Tak naprawdę obchody Barbórki rozpoczynają się już kilka dni wcześniej. Ich najbardziej charakterystycznym znakiem są tak zwane „Karczmy Piwne”. To spotkania mężczyzn związanych z górnictwem, podczas których obowiązkowo muszą oni być ubrani w galowy mundur. Odstępstwa od tej zasady karane są wypiciem piwa z solą lub zakuciem w dyby.

Podczas tych spotkań obowiązkowo śpiewa się hymn górników, jak również i inne pieśni. Ponadto opowiada się dowcipy, nagradza zasłużonych, słowem – miło spędza czas przy kuflu dobrego piwa. Na karczmy piwne nie wolno zabierać kobiet, które w tym czasie obchodzą tzw. combry babskie.

Barbórka to bardzo hucznie obchodzone na Śląsku święto.
Społeczność ta jest bardzo dumna ze swojej górniczej tradycji, a święto to jest doskonałą okazją do jej celebrowania. Dzięki temu ta tradycja, która sięga połowy XVIII wieku.
Jak więc widać jest to iście wiekowa tradycja, której kultywowanie warto kontynuować. Nic więc dziwnego, że wielu górników nie wyobraża sobie zaniechania tej pięknej, bogatej lokalnej tradycji.

Najnowsze frazy:

  • Barbórka 2015