Andrzejki 2015

Andrzejki w 2015 roku obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada.

Polskie święta są jednymi z najciekawiej i najhuczniej obchodzonych. W naszym kraju istnieje bowiem wiele ciekawych tradycji, które warto kultywować. Jedną z nich są z pewnością obchody Andrzejek.
Andrzejki to doskonała okazja do wesołej zabawy. Obchodzone są zawsze w wigilię świętego Andrzeja czyli w noc z 29 na 30 listopada.
Podczas tego święta chętnie uczestniczymy w wielu wróżbach i przepowiedniach. Początkowo ich charakter był jedynie matrymonialny, dlatego też uczestniczyły w nich głównie młode dziewczęta. Obecnie to się zmienia dlatego też w andrzejkowej zabawie uczestniczą wszyscy niezależnie od płci i wieku.
Dawniej Andrzejki były ostatnią okazją do wspólnej wesołej zabawy przed rozpoczynającym się Adwentem kiedy to zwyczajowo powstrzymywano się, zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego, przed organizacją hucznych zabaw zbiorowych.
Jedną z wróżb, bez której ciężko wyobrazić sobie organizację Andrzejek jest lanie wosku przez klucz. Wosk ze stopionej świecy, który zastyga w zimnej wodzie (a dokładniej jego cień odbity na ścianie) symbolizuje swoim kształtem naszą przyszłość. Jest to wróżba, która pozostawia duże pole dla kreatywności, dlatego też bardzo często wróżba ta dostarcza uczestnikom imprezy sporą dawkę humoru i zabawy.
Do innych popularnych i wciąż praktykowanych wróżb andrzejkowych należą między innymi: ustawianie butów dziewcząt w kolejności (właścicielka buta, który pierwszy „przejdzie” za próg jako pierwsza wyjdzie za mąż), losowanie przedmiotów, wróżby z kartkami.

Najnowsze frazy:

  • andrzejki 2015
  • lanie wosku 2015